شبکه لن

استاندارد awg چیست

awg-چیست

استاندارد AWG یا American Wire Gauge سیستم اندازه گیری ضخامت هادی است. این استاندارد در آمریکای شمالی کاملا مورد تایید است. این استاندارد به این دلیل اهمیت دارد که یک مرجع استاندارد برای مقایسه ی هادی های گوناگون است.

سیستم عددی AWG

اندازه ها در سیستم AWG تقریبا به تعداد گام های مربوط به فرایند سیم کشی است. بنابراین اعداد و اندازه سیم ها رابطه ی معکوس دارند.

 • اعداد کوچکتر نشان دهنده سیم های بزرگتر است. ( زیرا مراحل سیم کشی کمتری نیاز دارند)
 • اعداد بزرگتر نشان دهنده سیم های کوچکتر است. ( زیرا مراحل سیم کشی بیشتری نیاز دارد )

awg یا قطر هادی یک رشته

قطر هادی در سیستم AWG بر اساس کوچکترین قطر (36awg = 5 mil ) و بزرگترین قطر (4awg = 460 mil) است.  هر mil معادل 0.0254 میلیمتر یا 0.001 اینچ است. بنابراین در این استاندارد کوچکترین سایز 0.127 میلیمتر و بزرگترین سایز 11.684 میلیمتر است.

برای کسب اطلاعات بیشتر، به ASTM B258-02 که استانداردی برای تعیین قطر اسمی و اندازه های awg سیم های مفتول تک رشته ای است مراجعه کنید.

تفاوت استاندارد در کابل های مفتولی و افشان

درک اندازه های AWG بستگی به مطالعه مقاله تفاوت کابل افشان و مفتول دارد. در این مقاله تفاوت بین سیم مفتولی با سیم افشان را توضیح می دهد. به طور کلی قطر خارجی سیم افشان اندکی بزرگتر از قطر سیم مفتول متناظر با آن است. دلیل این اختلاف، فضای خالی در کابل افشان است.

awg در کابل شبکه

کابل شبکه باکیفیت شامل 8 رشته از جنس هادی مس با خلوص بالا است. با تابیده شدن هر دو زوج به هم عملا این کابل از 4 زوج ساخته شده است. هر رشته مسی از این 8 رشته به مانند هر کابل مسی دارای ضخامت ثابت است.

معمولا برای کابل های شبکه cat5 از awg 24 برای cat6 از 23 و 24 و در cat6a و cat7 از 23 استفاده می شود.

جهت اطلاع از لیست قیمت کابل شبکه ایرانی از لینک زیر بازدید فرمایید.

جدول قطر هادی

در این جدول به تبدیل برخی از اندازه های این استاندارد به میلیمتر پرداختیم:

AWGمیلیمتراینچ
190.9120.0359
220.6430.0253
230.5740.0226
240.5110.0201
260.4040.0159

شاید برای شما این سوال پیش آمده که کابل فیبر نوری چیست. کابل فیبر نوری بستر انتقال اطلاعات به وسیله ی نور است.در این کابل ضخامت کر و تکنولوژی انتقال تاثیر گذار است. لازم به ذکر است، استاندارد AWG فقط در مورد رساناهای فلزی مورد استفاده قرار می گیرد و در فیبر نوری کاربردی ندارد.

author-avatar

درباره وحید رفیعیان

اینجانب وحید رفیعیان در تاریخ 1364/10/07 در شهر یزد متولد شدم. مقاطع ابتدایی، راهنمایی و دبیرستان را در مدرسه سیدالشهدای یزد گذراندم. در کنکور دانشگاه آزاد سال 82 در رشته کارشناسی برق گرایش قدرت قبول شدم. در سال 90 همزمان با استخدام در شرکت رایا تدبیر کویر، در مقطع کارشناسی ارشد رشته شهرسازی قبول شدم. فعالیت اولیه من در شرکت رایا تدبیر کویر راه اندازی خط تولید اتصالات فیبر نوری از قبیل پیگتیل و پچ کورد بود. در ادامه اقدام به ساخت رک های پر ظرفیت فیبر نوری یا ODF در قراردادی با شرکت مخابرات ایران نمودیم. در سال 96 در جهت توسعه، خط تولید کابل شبکه توسط مدیران شرکت خریداری و نصب گردید. در این مدت جهت افزایش اطلاعات عمومی، اقدام به ترجمه و نوشتن مقالاتی در زمینه فیبر نوری و کابل شبکه مسی کردم.

2 فکر در مورد “ استاندارد awg چیست

 1. عباس علیزاده گفت:

  سلام بیزحمت بگید سیم نیم تا ۱۲ به awg چند میشه ؟ مثلا سیم ۴ به awg چنده عددش ؟ ممنون

  1. وحید رفیعیان گفت:

   سلام
   سیم 4 سطح مقطعش 4 میلی متر مربع است که تبدیل آن میشه AWG12

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *