راهکارها, شبکه عمومی انتقال اطلاعات

نود شبکه چیست

نود-شبکه-چیست

نود شبکه یا گره نوعی نقطه پایانی است که اطلاعات دیجیتال را در یک شبکه دریافت، انتقال، مبادله و ذخیره می کند. انواع مختلفی از آن ها وجود دارد.  هر کدام بسته به نوع شبکه خود عملکرد متفاوتی را انجام می دهند. با مرور یک تعریف از یک NODE و بررسی چندین مثال، می توانید بهتر درک کنید که آن ها و اینکه چگونه بر فرآیندهای کسب و کار روزانه تأثیر می گذارند. در این مقاله، ما پاسخی به این سوال می‌دهیم که «نود شبکه چیست؟»، انواع مختلف را فهرست می‌کنیم، توپولوژی شبکه چیست و برخی از مشاغل فنی را که به طور منظم نگه‌داری، نصب و توسعه آنها را انجام می‌دهند، شرح می‌دهیم.

نود شبکه یک نقطه اتصال در یک شبکه ارتباطی است. هر یک نقطه پایانی برای انتقال یا توزیع مجدد داده است. آن ها دارای یک قابلیت برنامه ریزی شده یا مهندسی شده برای شناسایی، پردازش و ارسال انتقال به سایر گره های شبکه هستند.

مفهوم گره های شبکه با استفاده از شبکه های توزیع شده و سوئیچینگ بسته به وجود آمد. بسته به کاربرد، عملکردهای مختلفی را انجام می دهند.

آنها اساسا یک نقطه ارتباطی در یک شبکه ارتباطی دیجیتال هستند. و ممکن است نوعی نقطه پایانی را در یک شبکه نشان دهند. نقطه پایانی دستگاه، ابزار، سرویس، برنامه یا گره ای است که داده های دیجیتالی را دریافت می کند. و آن داده ها را بین سایر نقاط پایانی یا دوباره به شبکه توزیع می کند. نوع آن و عملکرد آن می تواند به شبکه آن بستگی داشته باشد. به عنوان مثال، در یک شبکه کامپیوتری فیزیکی، گره ها نشان دهنده سخت افزار با ویژگی های اتصال مانند لپ تاپ، دسکتاپ، چاپگر و اسکنر هستند.

نقش نود در شبکه چیست

گره های شبکه معمولاً دارای قابلیت های مهندسی شده یا برنامه ریزی شده ای هستند. که به آنها اجازه می دهد تا داده ها را دریافت، ثبت، پردازش و به سایرین ارسال کنند. به عنوان مثال، در یک محیط فیزیکی شبکه کامپیوتری، یک اسکنر می‌تواند داده‌های دیجیتالی را از یک لپ‌تاپ دریافت کند. آن داده‌ها را تفسیر کند، آن‌ها را پردازش کند. و داده‌ها را به لپ‌تاپ یا هر گره دیگری که به شبکه فیزیکی کامپیوتر متصل است، ارسال کند.

بسته به نوع شبکه، ممکن است از طریق چندین روش مانند کابل شبکه یا فناوری های بی سیم مانند ماهواره ها، Wi-Fi و بلوتوث به گره های دیگر متصل شود.

یک گره شبکه در نقطه ای از شبکه قرار دارد که در آن اطلاعات را ارسال، دریافت، ذخیره یا ایجاد می کند. داده ها را برای برقراری ارتباط با دیگران در شبکه انتقال می دهد.

در یک شبکه کامپیوتری، نود ها می‌توانند از نظر فیزیکی دستگاه‌هایی مانند مودم، رایانه شخصی و چاپگر باشند. این دستگاه ها ارسال ها را از نقطه دیگر تشخیص می دهند و آنها را به گره های دیگر ارسال می کنند. برای شناسایی، مانند یک آدرس IP، برای اعطای دسترسی به گره، شناسایی می کند.

آنها ها از طریق یک لینک یا کانال ارتباطی به هم متصل می شوند. در یک شبکه کامپیوتری اینها ممکن است اتصالات کابلی، فیبر نوری یا بی سیم باشند.

انواع نود شبکه

تعریف نود بسته به شبکه آن می تواند متفاوت باشد. برخی از گره ها ممکن است نشان دهنده لپ تاپ ها و چاپگرها باشند. در حالی که موارد دیگر ممکن است تجهیزات ارتباطی داده مانند سوئیچ ها، بریج ها و مودم ها را نشان دهند. در زیر، می‌توانید انواع معمولی شبکه‌ها را به همراه گره‌های مرتبط با آن‌ها بررسی کنید:

نود در شبکه کامپیوتری

شبکه کامپیوتری یک سیستم متصل از دستگاه ها و رایانه ها است که از یک پروتکل ارتباطی پیروی می کند. که به عنوان پیوندهای ارتباطی نیز شناخته می شود. پروتکل‌ها یا پیوندها به دستگاه‌ها و رایانه‌ها اجازه می‌دهند تا اطلاعات را در شبکه رایانه ارسال و دریافت کنند. گره ها در یک شبکه کامپیوتری معمولاً به سخت افزار فیزیکی مانند تجهیزات ارتباطی داده (DCE) یا تجهیزات پایانه داده (DTE) اشاره دارند. DCE معمولاً شامل سخت افزارهایی مانند مودم، انواع سوئیچ و بریج است. DTE می تواند به رایانه های میزبان، چاپگرها، لپ تاپ ها و اسکنرها اشاره کند.

شبکه-کامپیوتری

مخابرات

در یک شبکه تلفن ثابت، یک گره می تواند یک متمرکز کننده از راه دور و یک سرویس شبکه هوشمند را نشان دهد. این گره‌ها اساساً صدا را از فرم آنالوگ دیجیتالی می‌کنند. خطوط خارج از هوک را به هم متصل می‌کنند و تماس‌های متعدد را از طریق یک خط فیزیکی، مانند کابل فیبر نوری، متصل می‌کنند. در یک شبکه سلولی که فناوری‌های تلفن همراه را به هم متصل می‌کند، گره‌های مختلفی وجود دارد.

نود های شبکه سلولی می توانند شامل یک کنترل کننده ایستگاه پایه، سرویس رادیویی بسته های عمومی (GPRS)، گره پشتیبانی GPRS دروازه (GGSN) و یک گره پشتیبانی GPRS سرویس دهنده (SGSN) باشند. دروازه GPRS و گره های پشتیبانی اساساً امکان انتقال شبکه های تلفن همراه 2G و 3G را فراهم می کند.

سیستم های توزیع شده

یک سیستم توزیع شده معمولاً چندین تعریف دارد. زیرا کاربرد نسبتاً گسترده ای از فناوری است. به عنوان مثال، شبکه های کامپیوتری و مخابرات از نظر فنی یک سیستم توزیع شده هستند. اما ابزار یک هواپیما یا یک بازی آنلاین انبوه چند نفره نیز همینطور است. شما ممکن است یک سیستم توزیع شده را به عنوان مجموعه ای از گره ها تعریف کنید که به طور مستقل برای ارائه یک تابع مشترک عمل می کنند.

هنگام بحث در مورد سیستم های توزیع شده، نود ها معمولاً مشتریان و سرورها را نشان می دهند. کلاینت معمولاً به سخت افزاری اطلاق می شود که به یک سرویس دسترسی دارد. و سرور به سخت افزاری اشاره می کند که آن سرویس را در دسترس مشتریان قرار می دهد.

بیشتر بدانید: سرور چیست

شبکه اینترنت

در اینترنت و با اینترانت ها، اکثر گره های فیزیکی شبکه کامپیوترهای میزبان هستند. که با یک آدرس IP شناسایی می شوند. با این حال، برخی از دستگاه های پیوند داده، مانند نقاط دسترسی شبکه محلی بی سیم (LAN)، آدرس میزبان IP ندارند. آنها به جای گره های اینترنتی یا میزبان، گره های فیزیکی شبکه یا LAN در نظر گرفته می شوند.

شبکه های محلی یا LAN

این گره ها دستگاه هایی هستند که عملکرد خاصی را انجام می دهند. هر یک باید یک آدرس Media Access Control برای هر کارت رابط شبکه داشته باشد. به عنوان مثال می توان به مودم هایی با رابط اترنت، نقاط دسترسی LAN بی سیم و رایانه ها اشاره کرد.

سیستم کابلی

در سیستم‌های کابلی، نود ها از کابل فیبر نوری برای اتصال به مشاغل و خانه‌هایی که توسط یک گیرنده فیبر نوری مشترک در یک مکان جغرافیایی سرویس می‌شوند، استفاده می‌کنند. نود فیبر نوری تعداد خانه ها یا مشاغلی را که یک گره فیبر خاص می تواند خدمت کند را توصیف می کند. برای اطلاعات بیشتر کلیک نمایید.

نمونه کاربرد در شبکه

نمونه هایی از نحوه استفاده در شبکه شامل موارد زیر است:

  • درخواست چاپ یک کارمند:

درخواست چاپ را از رایانه به چاپگری که در قسمت دیگری از دفتر قرار دارد ارسال می کند. کامپیوتر کارمند یک نود است. درخواست از طریق شبکه و از طریق یک سری نود های دیگر – برای مثال یک روتر – در شبکه LAN شرکت منتقل می شود. این درخواست به چاپگر می رسد، همچنین یک گره. درخواست را پردازش می کند و کار چاپ را تکمیل می کند.

  • مش نظیر به نظیر:

یک شبکه مش همتا به همتا به دستگاه‌های تلفن همراه امکان می‌دهد اطلاعات را بدون Wi-Fi یا سرویس تلفن همراه برقرار کنند. در توپولوژی مش، هر گره به دیگری متصل می شود. تلفن‌های همراه به‌عنوان نود عمل می‌کنند. سیگنال‌های خود را به سایر تلفن‌های همراه در شبکه که ممکن است با قطع سرویس مواجه شوند، گسترش می‌دهند. شرکت آب‌وهوای آی‌بی‌ام از این رویکرد برای انتقال اطلاعات حیاتی در مواقعی که شبکه‌های دیگر ممکن است از کار بیفتند استفاده می‌کند.

بیشتر بدانید: توپولوژی شبکه چیست

  • اینترنت اشیا

شبکه‌های اینترنت اشیا دستگاه‌ها را از همه نوع – نه فقط رایانه‌ها – به اینترنت متصل می‌کنند. هر دستگاه یک نود در شبکه اینترنت اشیا است. آنها لبه داده ها را از دستگاه های IoT ایجاد می کنند.

author-avatar

درباره وحید رفیعیان

اینجانب وحید رفیعیان در تاریخ 1364/10/07 در شهر یزد متولد شدم. مقاطع ابتدایی، راهنمایی و دبیرستان را در مدرسه سیدالشهدای یزد گذراندم. در کنکور دانشگاه آزاد سال 82 در رشته کارشناسی برق گرایش قدرت قبول شدم. در سال 90 همزمان با استخدام در شرکت رایا تدبیر کویر، در مقطع کارشناسی ارشد رشته شهرسازی قبول شدم. فعالیت اولیه من در شرکت رایا تدبیر کویر راه اندازی خط تولید اتصالات فیبر نوری از قبیل پیگتیل و پچ کورد بود. در ادامه اقدام به ساخت رک های پر ظرفیت فیبر نوری یا ODF در قراردادی با شرکت مخابرات ایران نمودیم. در سال 96 در جهت توسعه، خط تولید کابل شبکه توسط مدیران شرکت خریداری و نصب گردید. در این مدت جهت افزایش اطلاعات عمومی، اقدام به ترجمه و نوشتن مقالاتی در زمینه فیبر نوری و کابل شبکه مسی کردم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *