شبکه لن

کابل شبکه دوربین مدار بسته

کابل-شبکه-دوربین-چیست

انتخاب کابل شبکه مناسب، در زمان نصب دوربین مدار بسته در محیط های مسکونی و اداری بسیار مهم است. همانطور که همه ی ما می دانیم، انتخاب کابل شبکه مناسب در عملکرد سیستم دوربین های نظارتی اهمیت بالایی دارد. این مقاله به شما کمک می کند تا کابل مناسب را برای دوربین های نظارتی انتخاب نمایید.

انواع دوربین مدار بسته

قبل از اینکه کابل شبکه را برای دوربین مدار بسته انتخاب کنیم، اول باید نوع دوربین مدار بسته انتخاب گردد.

دوربین مدار بسته تحت شبکه IP

دوربین مدار بسته تحت شبکه یا دوربین IP، که اطلاعات کنترلی و ارسال تصویر را در بستر شبکه و IP انجام می دهد. در استفاده از این نوع دوربین نیاز به تجهیزات ضبط اطلاعات در محل نصب دوربین نیست. امکان این موضوع که دوربین های ای پی دار را با تجهیزات POE دار نصب نمود به سادگی است. دوربین ها با کیفیت 4K, 5MP, 1080p, 720p است. دوربین با کیفیت 1080p برای مصارف معمولی و عمومی مناسب است. همچنین مدل 4K دوربین مدار بسته امروز جدید ترین نسل دوربین های HD است. عملا دوربین های ip دار برای ساختمان های تازه ساز با حداقل کابل شبکه cat6 مناسب است.

دیاگرام-دوربین-ای-پی

دوربین مدار بسته انالوگ

دوربین های آنالوگ تصویر را ضبط و سپس از طریق کابل کواکسیال ان را به DVR ارسال می نمایند. DVR ویدئو را از حالت آنالوگ به دیجیتال تبدیل می کند و آن را بر روی هارد ذخیره می کند.

عموما کابل اترنت برای هر دو دوربین آنالوگ و IP مناسب است. علاوه بر این کابل RG-59 نیز برای دوربین آنالوگ مناسب است.

هر آنچه باید در مورد کابل اترنت بدانید

کابل اترنت یک نوع کابل شبکه است. کابل اترنت، تجهیزاتی از قبیل کامپیوتر ها، روتر ها، و سوئیچ ها را در بستر LAN به هم متصل می نماید. این کابل شبیه کابل تلفن قدیمی با ابعاد بزرگتر و سیم های بیشتر است. هشت رشته سیم سیم مسی با عایق به 4 جفت سیم تقسیم شده است. به دلیل کاهش تداخل نویز هر دو رشته به دور هم تابیده شده است.

ساختار-کابل-شبکه

دو کاربرد اصلی برای کابل اترنت است. اول از همه، کابل اترنت به اتصال دوربین مدار بسته به شبکه ی مسکونی یا اداری کمک می نماید تا بتوانید به آن دسترسی داشته و آن را کنترل نمایید. دوما، می توان با استفاده از سوئیچ های PoE دوربین های مدار بسته را به وسیله ی کابل اترنت به برق متصل کرد.

علاوه بر این، کابل اترنت از جهات دیگری نیز مفید است. شاید تا به حال مواردی از قبیل تاخیر و قطعی در دریافت تصاویر تجربه کرده باشید. این کابل کمک می مند تا این اتفاق در شبکه شما کمتر پیش آید. نکته ی مهم دیگر این است که کابل اترنت از کابل RG-59 ارزانتر است.

کابل اترنت مناسب سیستم دوربین مدار بسته

وقتی صحبت از انتخاب کابل اترنت مناسب دوربین مدار بسته به میان میاید، انتخاب به همین سادگی نیست. مدل های رایج کابل اترنت در رده های cat7, cat6a, cat6, cat5e, cat5 است. که این رده ها بر اساس سال ساخت به ترتیب از راست به چپ از قدیمی به جدید است. در جدول زیر مقایسه ی عملکرد این رده ها قرار دارد.

CategoryMax Transmission Speed (100 meters)Max Bandwidth
Cat510/100 Mbps100 MHz
Cat5e Mbps 1000 / 1 Gbps100 MHz
Cat6 Mbps 1000 / 1 Gbps250 MHz
Cat6a Mbps 10000 / 10 Gbps500 MHz
Cat7 Mbps 10000 / 10 Gbps600 MHz
در این جدول به مقایسه ی پهنای باند و سرعت انتقال انواع کابل اترنت پرداخته شده است

پیشنهاد کابل اترنت مناسب دوربین مدار بسته

دوربین های مدار بسته با رزولوشن های متفاوت نیازمند پهنای باند متفاوت است. هرچه رزولوشن بالاتر باشد، پهنای باند مورد نیاز بیشتر است. اکثر دوربین های مدار بسته ای پی دار از پهنای باند کمتر از 100Mbps حتی برای رزولوشن های بالا، استفاده می نمایند.  به همین دلیل ما برای صرفه جویی در بهای تمام شده پروژه ها، کابل شبکه cat5e و cat6 را به جای cat6a و cat7 پیشنهاد می نماییم.

برای مثال، دوربین 1080p پهنای باند مورد نیازش 5mbps و دوربین 4k پهنای باند مورد نیازش 30mbps است.

نتیجه گیری:

با در نظر گرفتن مطالب ذکر شده، انتخاب های متفاوتی برای کابل شبکه ی مورد نیاز دوربین مدار بسته است.

برای کاربری مسکونی و مشاغل کوچک، استفاده از کابل شبکه cat5e مناسب است. دلیل آن هم این است که شبکه ی آن ها حتی در صورت استفاده از دوربین های 4K به پهنای باند بیشتر از 1000Mbps نیاز ندارد.

برای شبکه هایی با زیرساخت بزرگتر، Cat6 انتخاب هوشمندانه ای است. به دلیل اینکه از پهنای باند 1 گیگابیت پشتیبانی می کند.

همچنین شما می توانید جهت مطالعه نکات کلیدی در مورد خرید دوربین مدار بسته بر روی لینک کلیک نمایید.

کابل-اترنت-دوربین-مسکونی

 


بیشتر بدانید: تست فلوک کابل شبکه


سوالات متداول (FAQ)

کابل اترنت مناسب دوربین مدار بسته چیست

کابل مناسب عملا بر اساس نوع دوربین تعیین می گردد. ولی با توجه به دوربین های موجود در بازار عملا کابل cat5e یا cat6 برای دوربین کافی است

چند نوع دوربین مدار بسته وجود دارد

عملا دو نوع کلی در تقسیم بندی دوربین ها وجود دارد. نوع قدیمی تر دوربین آنالوگ و نوع جدید تر دوربین آی پی یا تحت شبکه است


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *