شبکه لن

تفاوت کابل افشان با مفتول

کابل-شبکه-افشان-مفتول

احتمالاً می‌دانید که کابل مسی شبکه شیلددار و بدون شیلد در دو نوع افشان یا مفتول عرضه می‌شود. ملاحظات زیادی در مورد انتخاب وجود دارد، از آن جمله استانداردها، محیط، کاربرد و هزینه است. بیایید نگاهی به تفاوت ها و ملاحظات بیندازیم تا بتوانید تصمیم بگیرید که کدام نوع کابل برای نصب مناسب است.

تفاوت بین کابل افشان با کابل مفتول مسی

اولین تفاوت بین کابل افشان و مفتولی در نحوه ساخت آنها است: اصطلاحات افشان یا رشته ای و مفتول به ساخت واقعی هادی های مسی درون کابل اشاره دارد.

  • در یک کابل شبکه افشان، هر یک از هشت هادی مسی از چندین رشته سیم‌هایی با ضخامت کمتر تشکیل شده‌اند که به طور متحدالمرکز در یک مارپیچ، بسیار شبیه به یک طناب، به هم پیچیده شده‌اند. سیم رشته ای معمولاً به صورت دو عدد مشخص می شود که عدد اول نشان دهنده مقدار رشته ها و عدد دوم نشان دهنده قطر رشته ها است. به عنوان مثال، یک 5X23 (گاهی اوقات به عنوان 5/23 نوشته می شود) نشان می دهد که 5 رشته سیم 23 AWG وجود دارد که هادی را تشکیل می دهند.
  • در یک کابل شبکه مفتولی، هر یک از هشت هادی از یک سیم با ضخامت بالاتر تشکیل شده است. کابل مفتول مسی تنها با یک عدد گیج برای نشان دادن اندازه هادی، مانند 24 AWG مشخص می شود. خواه یک کابل یک، دو یا چهار جفت باشد، ضخامت هادی نشان دهنده ی مشخصات کابل است.

این منجر به قابل توجه ترین تفاوت می شود: انعطاف پذیری.

کابل های افشان بسیار انعطاف پذیرتر هستند و می توانند خمش بیشتری را تحمل کنند. با این حال، در محل های اتصال، آن رشته های انعطاف پذیر می توانند به مرور زمان شکسته یا شل شوند. کابل‌های مفتول محکم تر هستند و در صورت خم شدن زیاد  می‌توانند بشکنند، اما هادی‌های مفتولی در طول زمان شکل خود را حفظ می‌کنند و به درستی در کیستون ها، پچ‌پنل‌ها و بلوک‌های اتصال قرار می‌گیرند.

یک تفاوت کمتر آشکار بین کابل شبکه مفتول و افشان، عملکرد آن است. به طور کلی، کابل های مفتول رسانای الکتریکی بهتری هستند و ویژگی های الکتریکی برتر و پایدار را در محدوده وسیع تری از فرکانس ها ارائه می دهند. آنها همچنین کمتر تحت تأثیر لرزش یا خوردگی هستند، زیرا سطح مقطع کمتری نسبت به هادی های افشان دارند.

مفتول مس همچنین می تواند جریان بیشتری نسبت به سیم افشان داشته باشد. هادی ها با AWG بالاتر (نازک تر) نسبت به هادی های با AWG پایین تر (ضخیم تر) تلفات بیشتری دارند. کابل های افشان 20 تا 50 درصد تضعیف بیشتری نسبت به مفتول نشان می دهند (20 درصد برای 24 AWG و 50 درصد برای 26 AWG). از آنجا که سطح مقطع یک هادی رشته‌ای تماماً مسی نیست (مقدار هوا در آن وجود دارد)، آنها همچنین مقاومت DC بیشتری نسبت به کابل‌های مفتولی دارند.

کابل افشان بهتر است یا مفتول

وقتی صحبت از لینک های شبکه ی 90 متری به میان می آید، چاره ای نیست: چه کابل شبکه شیلددار یا بدون شیلد، هر دو استاندارد TIA و ISO/IEC به کابل مفتول نیاز دارند. کابل شبکه افشان (24 و 26 AWG) محدود به پچ کورد شبکه و طول 10 متر در یک لینک 100 متری است.

از آنجایی که کابل‌های افشان انعطاف‌پذیرتر هستند و می‌توانند خمش را تحمل کنند، کابل‌های پچکورد عالی برای اتصالات تجهیزات در جایی که کابل‌ها اغلب خم می‌شوند و دستکاری می‌شوند، ایجاد می‌کنند. در لینک حداکثر 10 متری، افزایش تلفات و مقاومت، عاملی در عملکرد کلی لینک نیست. با این حال، پچ‌کوردهای افشان کوچک‌تر 28 AWG که به دلیل ضخامت کمتر، دارای محدودیت‌هایی هستند.

با این حال، محیط‌ های اداری موقعیت‌های خاصی هستند. آنها با پیکربندی مجدد منظم روبرو هستند و ممکن است به یک سیستم کابل کشی انعطاف پذیرتر نیاز داشته باشند. در این تاسیسات، استانداردها به پچ کوردهای رشته ای اجازه می دهد تا بیش از 10 متر از کانال را اشغال کنند. با این حال، اگر از بیش از 10 متر کابل رشته‌ای در یک کانال استفاده می‌کنید، استانداردهای صنعتی برای تطبیق با تلفات ورودی بیشتر و مقاومت DC، نیاز به کاهش طول کلی کانال دارند. اگر برای شما این سوال پیش آمده که پچ کورد چیست می توانید با کلیک بر روی آن به اطلاعات بیشتری در این زمینه دست یابید.

سوالات متداول (FAQ)

  • کابل مفتول یا افشان کدام مناسب تر است

استفاده از هر نوع بستگی به نیاز پروژه و محل نصب و طول مورد استفاده دارد بنابراین هر کدام در محیط مخصوص استفاده دارای مزیت نسبت به دیگری است

  • تفاوت بین کابل مفتول و افشان چیست

تفاوت اصلی در ساختار ظاهری این دو کابل است که سبب تفاوت در عملکرد هم می شود

author-avatar

درباره وحید رفیعیان

اینجانب وحید رفیعیان در تاریخ 1364/10/07 در شهر یزد متولد شدم. مقاطع ابتدایی، راهنمایی و دبیرستان را در مدرسه سیدالشهدای یزد گذراندم. در کنکور دانشگاه آزاد سال 82 در رشته کارشناسی برق گرایش قدرت قبول شدم. در سال 90 همزمان با استخدام در شرکت رایا تدبیر کویر، در مقطع کارشناسی ارشد رشته شهرسازی قبول شدم. فعالیت اولیه من در شرکت رایا تدبیر کویر راه اندازی خط تولید اتصالات فیبر نوری از قبیل پیگتیل و پچ کورد بود. در ادامه اقدام به ساخت رک های پر ظرفیت فیبر نوری یا ODF در قراردادی با شرکت مخابرات ایران نمودیم. در سال 96 در جهت توسعه، خط تولید کابل شبکه توسط مدیران شرکت خریداری و نصب گردید. در این مدت جهت افزایش اطلاعات عمومی، اقدام به ترجمه و نوشتن مقالاتی در زمینه فیبر نوری و کابل شبکه مسی کردم.

1 فکر در مورد “ تفاوت کابل افشان با مفتول

  1. lancable گفت:

    انتخاب بین کابل افشان و مفتول همیشه یه سوال بسیار مهم در زمینه ی کابل های شبکه هست. تو این مقاله به صورت کامل در موردش توضیح داده شده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *