شبکه لن

مودم چیست

مودم-چیست

اینترنت؛ دنیایی که امروزه در زندگی ما نقش بسزایی را بازی می‌کند. ولی برای دسترسی به آن نیازمند داشتن بسته‌های اینترنت پر سرعت و مودم هستیم. برای پاسخ به این سوال که مودم چیست؟ نیز باید گفت که؛ به دستگاهی که بین شبکه محلی (خانگی) و ارائه دهنده اینترنت قرار می‌گیرد مودم گفته می‌شود. در واقع به عنوان یک ایستگاه ارسال و دریافت کننده محلی ارتباطات عمل می‌کند. اگر بخواهیم به زبان ساده‌تر بیان کنیم، این دستگاه چمدانی از اطلاعات را از یک کامیون که از یک پل طولانی بین دستگاه و ارائه دهنده عبور می‌کند تحویل می‌گیرد. سپس چمدان شما را بسته بندی می‌کند و از طریق قطاری که شبکه خانگی شماست به فرستنده ارسال می‌کند.

در واقع این کلمه مخفف کلمه دمولاتور و مدولاتور است. مدولاسیون و دمدولاسیون عمل‌هایی است که یک مودم انجام می‌دهد. مدولاسیون یک موج دیجیتال را بر روی موج حامل فرکانس رادیویی آنالوگ (RF) قرار می‌دهد. تا داده‌ها را از وب به شبکه‌ی اینترنت ارائه دهنده شما ارسال کند.

دمولاسیون به صورت معکوس عمل می‌کند یعنی موج حامل RF را از داده‌های دیجیتالی که شبکه محلی شما می‌تواند استفاده کند جدا می‌کند. به طور کلی شما نمی‌توانید بدون این دستگاه یا دروازه‌ای برای عبور از دنیای اطلاعات، به اینترنت کابلی، DSL یا ماهواره ای متصل شوید.

مودم-5g

 

مودم 4G

با  توسعه دنیای تکنولوژی و انجام تمام کارها به وسیله اینترنت، بشر هر روز به اینترنت با سرعت بیشتری نیاز پیدا می‌کند. شرکت‌های ارائه دهنده سرویس‌های اینترنت یکی از بزرگ‌ترین و پرسرعت‌ترین شبکه‌های اینترنت را به عنوان اینترنت 4جی ارائه کردند. در پاسخ به این سوال که مودم 4G چیست باید گفت 4جی نام کوتاه شده‌ی اینترنت پرسرعت نسل چهار بی سیم است. در هر نسل اینترنت دارای سرعت، پهنای باند و ظرفیت شبکه متفاوت است. اینترنت 3G تنها 14 مگابایت در ثانیه سرعت دارد در صورتی که در اینترنت 4G سرعت تا 100 مگابایت در ثانیه افزایش یافته است.

مودم‌های 4G رابطی هستند که توسط آن کاربران با اتصال به اپراتورهای همراه، می‌توانند به شبکه‌های پرسرعت نسل چهارم متصل شوند.  این مودم‌ها واسطه بین کاربران سیم کارت و شرکت‌های ارائه دهنده اینترنت هستند و از طریق سیم کارت‌هایی که قابلیت 4G دارند به اینترنت جهانی متصل می‌شوند. مودم‌های 4G دارای سه نوع رومیزی، همراه یا جیبی و UDB  یا دانگل هستند که شکل ظاهری و نوع اتصالشان آنها را متمایز می‌کند.

عملکرد این نوع دستگاه با مودم‌های 3G و  2G سازگاری دارد اما سرعت آن 10 برابر سرعت مودم‌های 3G است. این نوع دستگاه پروتکل TCP/IP را ادغام می‌کند که از حالت شبکه عبوری پشتیبانی می‌کند. مودم‌های 4G از سرویس گیرنده TCP و UDP و همچنین شبکه‌های 4G اپراتورهای مختلف پشتیبانی ‌می‌کند. مودم 4G  توسط سیم کارت و شبکه 4G، انتقال ارتباطات و انعطاف شبکه پذیری را نسبت به شبکه 2 و 3جی توسعه بخشیده است.

مودم 5G

اینترنت 5G نسل پنجم اینترنت پرسرعت است. این اینترنت جهانی بی سیم پس از شبکه‌های3G ، 2G و 4G ارائه شده است. اینترنت 5G سرعت پهنای باند و ظرفیت شبکه بی‌نظیری را ارائه می‌دهد. سرعت چند گیگابایت در ثانیه، تاخیر کم، ظرفیت شبکه عظیم و  افزایش دسترسی از ویژگی‌های خارق‌العاده این شبکه است.

به این نکته توجه نمایید که مودم یکی از تجهیزات شبکه است. در سرعت کلی شبکه موارد دیگری از قبیل کابل شبکه مورد استفاده نیز دارای اهمیت است.

اینترنت 5G با ظرفیت گسترده‌تری طراحی شده است و یک رابط هوایی یکپارچه‌تر و توانمندتر نسبت به سایر شبکه‌ها است. فناوری 5جی برای انتقال سیگنال دیجیتال از طریق کانال‌های مختلف و به حداقل رساندن تداخل با استفاده از تقسیم فرکانس متعامد (OFDM) کار می‌کند و برای افزایش پهنای باند از امواج پهنای باند زیر 6 گیگاهرتز استفاده می‌کند.

شبکه‌های باند پهن فقط برای دستگاه‌های تلفن همراه دسترسی را فراهم می‌کنند، اما مودم‌ 5G کاربران را از خانه یا محل کار، به شبکه پهنای باند 5جی متصل می‌کند. اینترنت 5جی بدون نیاز به کابل کشی سنتی کار می‌کند به همین دلیل نسل 5جی توانسته خدمات خود را با اتصال به فیبرهای نوری به خارج از شهرها رسانده و به مناطقی که زیر ساخت مناسبی ندارند خدمات رسانی کند. این مناطق باید از تراکم جمعیت تقریبا زیاد بهره برده باشند تا کابل کشی فیبر نوری از نظر اقتصادی برای ارائه دهندگان خدمات اینترنتی مقرون به صرفه باشد. اما حتی در مناطق با جمعیت کم هم اتصال به اینترنت بسیار ملموس است در نتیحه مودم‌هایی که می‌توانند به شبکه 5G  متصل شوند و اینترنت پرسرعت را برای مناطقی که بدون خطوط کابل فیبر نوری هستند، فراهم کنند بسیار مناسب خواهند بود.

مودم-فیبر

انواع مودمهای4G  و 5G

همانطور که گفته شد با توجه به کاربرد و شکل ظاهری سه نوع مودم 4G  و 5G  موجود است که در ادامه به طور مختصر به آنها می‌پردازیم:

مودم‌های رومیزی: این نوع مودم‌ها شبیه مودم‌هایADSL  هستند و نیروی مورد نیاز خود را برای فعالیت از طریق آداپتور دریافت می‌کنند. این دستگاه‌ها از طریق امواج بی‌سیم  وصل شدن دستگاه‌های مختلف به اینترنت را ممکن می‌سازند. درواقع این دستگاه بدون اتصال به برق کار نمی‌کند و باید برای فعالیت حتما از برق و آداپتور خود تغذیه کند. قابلیت نصب سیم کارت 4G  و 5G دارند.

مودم‌های دانگل یا USB: این مودم‌های سیم کارت خور به  شکل USB موجود هستند. به واسطه طراحی کوچک خود قابل حمل هستند و نیروی خود برای کار کردن را از طریق کامپیوتر یا لپتاپی که به آن متصل می‌شوند به دست می‌آورند.

مودم‌های همراه یا جیبی: این نوع دستگاه‌های سیم کارت خور به اندازه‌ای  تولید می‌شوند که قابلیت حمل داشته باشند. منبع تغذیه آنها باتری است و توانایی آنتن دهی در هر مکانی را دارند.

شایان ذکر است، بسیاری از این مودم ها از نسل ششم wifi پشتیبانی می کنند. لذا شما می توانید در هنگام خرید از مودم مناسب wifi6 استفاده نمایید.

فرق روتر و مودم چیست؟

ممکن است اسم روتر و مودم را بارها در جاهای مختلف شنیده باشید و برایتان سوال باشد دقیقا فرق بین آنها چیست. این دو دستگاه هر دو به شما کمک می‌کنند تا به اینترنت متصل شوید اما کار هرکدام به صورت متفاوتی است. در پاسخ به این سوال که تفاوت روتر با مودم چیست باید به نکات زیر توجه کرد.

مودم دستگاهی است که شبکه محلی و خانگی شما را به ارائه دهنده خدمات اینترنتی متصل می‌کند و از این طريق دسترسی به اینترنت جهانی برای شما مقدور می‌شود در صورتی که روتر دستگاهی است که به دستگاه‌های بی سیم و سیمی شما امکان اتصال به اینترنت به صورت همزمان را می‌دهد.

اغلب ارائه دهندگان اینترنت به شما دستگاهی می‌دهند که به آن دروازه می‌گویند که هم به عنوان روتر و هم به عنوان مودم عمل می‌کند. اما این دو فناوری‌های کاملا متفاوتی هستند و بهتر است از هردو برای اتصال به اینترنت استفاده کرد.

روترها شبکه‌ها را تشکیل می‌دهد و جریان اطلاعات را در داخل و بین آن شبکه‌ها مدیریت می‌کنند در صورتی که مودم‌ها با تبدیل کردن سیگنال‌های یکISP  به یک سیگنال دیجیتال که توسط دستگاه‌ها (مثل گوشی و لپ‌تاپ) تفسیر می‌شود، به اینترنت متصل می‌شوند‌.

کجا از مودم و کجا از روتر استفاده می شود

توصیه می‌شود که افرادی که از اینترنت کابلی استفاده می‌کنند از روتر جداگانه استفاده کنند. چراکه مودم‌ها به کندی تغییر می‌کنند و سال‌ها قابل استفاده هستند اما روترها با پوشش بهتر ممکن است ارائه شود و نیاز داشته باشید دستگاه‌های بیشتری را به شبکه خود اضافه کنید.

در قبل به توضیح کامل مودم‌ها پرداختیم برای درک بیشتر تفاوت آنها با روترها بهتراست به ویژگی روترها بیشتر بپردازیم. روتر درواقع دستگاهی است که دو یا چند شبکه یا زیر شبکه را به هم متصل می‌کند. روترها دو کار اصلی انجام می‌دهند. مدیریت ترافیک بین شبکه‌ها با ارسال بسته‌های داده به آدرس IP  مورد نظرشان و اجازه دادن به چندین دستگاه برای استفاده از یک اتصال اینترنت مشابه، دو کار اصلی روترها است‌.

لازم به ذکر است، تجهیزاتی مانند پچ کورد شبکه به هر دوی آن ها متصل می گردد و در نتیجه ی نهایی در عملکرد شبکه به شدت تاثیر گذار است.

مودم فیبر نوری چیست

سوالی که امروزه زیاد پرسیده می شود این است که اصلا مودم فیبر نوری چیست. این مودم‌ها  به عنوان یک رابط اتصال بین یک دستگاه الکتریکی و یک شبکه اینترنتی عمل می‌کنند و با مودم‌های معمولی  ADSLتفاوت‌های بسیاری دارند. بر‌خلاف مودم‌های معمولی که از شبکه کابل‌های مسی استفاده می‌کنند با بهره‌گیری از تکنولوژی‌های نوین از طریق شبکه کابل فیبر نوری برای انتقال سیگنال  استفاده می‌کند.

همچنین از مودم‌های فیبر نوری می‌توان برای سیستم‌های شبکه ارتباط داده و سیستم‌های ارتباط بین شبکه‌ای و غیره  استفاده کرد. سوالی که در این جا پیش می‌آید نحوه کار کردن مودم‌های فیبر نوری است که آنها با دریافت سیگنال اینترنت از طریق کابل‌های فیبر نوری به مودم‌های فيبر نوری منتقل می‌گردد. سپس مودم سیگنال‌های اینترنت را به داده‌های الکترونیکی تبدیل می‌کند. این انتقال‌ دوطرفه است یعنی داده‌ها را می‌تواند از منبع اینترنتی  به دستگاه الکترونیکی و بالعکس منتقل کند.

مودم-فیبر-نوری-هواوی

آیا مودم فیبر نوری فرق دارد

این مودم‌ها در برابر تداخل الکترومغناطیسی و از دست دادن اطلاعات مصون هستند بنابراین کاربر اطلاعات را بدون وقفه و تداخل دریافت می‌کند. همچنین با انتقال تک پورتال یا چند پورتال سازگاری دارند. باتوجه به انتقال سریع و بی‌وقفه اطلاعات، برای برقراری ارتباطات‌ از راه دور مناسب هستند. از آنجایی  که در برابر تداخلات الکترومغناطیسی مقاوم هستند، انتقال سیگنال صوتی کاملا واضح و بدون تاخیر است.
استفاده از فیبر نوری به عنوان رسانه انتقال،  با افزایش سرعت نسبت به شبکه‌ کابلی معمولی همراه است‌ و برخلاف شبکه بیسیم، عملکرد این نوع مودم‌ها تحت تاثیر نوسانات آب و هوایی قرار نمی‌گیرند.

این مودم‌ها دارای رابط کاربری گرافيکي هستند که ویژگی‌های کاربرپسند زیادی مانند حفاظت‌ از مسیر فیبر، رابط و کنترل مبتنی بر منو، کنترل‌های مانیتوری سراسری هستند که امکان مدیریت هوشمند دستگاه‌ها را فراهم می‌کنند.

نتیجه گیری

امروزه با پیشرفت تکنولوژی و انجام تمام کارها به صورت دیجیتال و اینترنتی، اتصال به اینترنت یک امر ضروری برای تمامی افراد جامعه است. راه‌های اتصال به اینترنت زیاد و سخت نیست و فقط لازم است نکات کلی را بدانید.

مودم‌ها دستگاه‌های ارتباط دهنده بین شبکه اینترنت جهانی با تلفن یا دستگاه شما هستند که دارای انواع مختلفی نظیر مودم‌های5G  و4G  و مودم‌ فیبر نوری هستند. مودم‌های سیم کارت خور ۴جی و۵جی سریعترین شبکه نسل ۴ و ۵ را ارائه می‌دهند که در مدل‌های رومیزی، همراه و دانگل ارائه می‌شوند.

مودم‌های فیبر نوری سریع ترین اینترنت را ارائه می‌دهد و در ادارات بزرگ و مجتمع‌های تجاری عظیم از این مودم و روترها استفاده می‌شود. البته هزینه این اینترنت از سایر خدمات اینترنتی بیشتر است اما نسبت به هزینه پرداخت شده کاملا ارزنده است چون بدون قطعی، اختلالات و تاخیر است.

روترها شبکه‌ها را تشکیل می‌دهد و جریان اطلاعات را در داخل و بین آن شبکه‌ها مدیریت می‌کنند در صورتی که مودم‌ها با تبدیل کردن سیگنال‌های یکISP  به سیگنال دیجیتال که توسط دستگاه‌ها (مانند گوشی و لپ‌تاپ) تفسیر می‌شود، به اینترنت متصل می‌شوند‌.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *